در حال بارگذاری ...
جمعه 8 مرداد 1400
 • آخرین عناوین

   
 • کورنا

  کورنا چگونه منتقل می‌شود؟ ویروس‌ها می‌توانند از تماس انسان با حیوانات منتقل شوند؛ اما هنوز مشخص نشده چه حیوانی ممکن است باعث شیوع این ویروس شده باشد. همچنین با دست زدن به وسیله‌ای که فرد آلوده لمس کرده قابل انتقال است.

  با عنایت به توصیه ستادملی مدیریت بیماری کرونا بر ماندن در خانه

  ماندن در خانه
  سامانه خدمات رسانی به آدرس https://4030call.ir/ راه اندازی شده است تا عموم مردم بتواننند به صورت غیرحضوری از خدمات مشاوره ای متخصصان ( تخصصهای مختلف ، روانشناسی ، تغذیه ٰ بهداشت ٰ، حقوقی و حقوقی ..... ) به صورت رایگان بهره مند شوند.

  علائم ویروس کرونا چیست؟
  این ویروس‌ معمولاً می‌تواند با ایجاد مشکلات خفیف تا متوسط در دستگاه تنفسی فوقانی باعث بیماری شود. علائم ویروس کرونا شامل آبریزش بینی، سرفه، گلودرد، احتمالاً سردرد و تب است که می‌تواند تا دو روز ادامه یابد.

  چگونه منتقل می‌شود؟
  ویروس‌ها می‌توانند از تماس انسان با حیوانات منتقل شوند؛ اما هنوز مشخص نشده چه حیوانی ممکن است باعث شیوع این ویروس شده باشد. همچنین با دست زدن به وسیله‌ای که فرد آلوده لمس کرده قابل انتقال است.

  راه درمان ویروس کرونا چیست؟
  درمان خاصی وجود ندارد، اما تحقیقات در حال انجام است. بیشتر اوقات علائم به خودی خود از بین می‌روند؛ متخصصان هم توصیه می‌کنند که در این باره مراقبت‌های بیشتری انجام شود. اگر علائم بدتر از سرماخوردگی است، حتما باید به پزشک مراجعه شود.

  چگونه از خود در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟

  در حال حاضر هیچ واکسنی برای محافظت از شما در برابر ویروس کرونا انسانی موجود نیست. با انجام موارد زیر بتوانید خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهید:

  دستان خود را حداقل به مدت ۲۰ ثانیه با صابون و آب بشویید.

  از دست زدن به چشم ، بینی یا دهان خودداری کنید.

  از تماس نزدیک با افرادی که مریض هستند خودداری کنید.

  هنگام سرفه یا عطسه دهان خود را با یک دستمال بپوشانید ، سپس دستمال را درون سطل زباله بیندازید.

  اشیاء و سطوحی که اغلب لمس می شود را تمیز و ضد عفونی کنید.

  اگر بیمار هستید و فکر می کنید ممکن است علت آن مسافرت به منطقه آلوده به ویروس کرونا یا تماس با شخصی باشد که در آنجا بوده است ، باید به یک پزشک اطلاع دهید و به دنبال درمان زودهنگام باشید.

  چگونه از دیگران در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم ؟

  اگر علائمی مانند سرماخوردگی دارید ، با انجام موارد زیر می توانید از دیگران محافظت کنید

  در حالی که بیمار هستید در خانه بمانید.

  از تماس نزدیک با دیگران خودداری کنید.

  هنگام سرفه یا عطسه ، دهان و بینی خود را با یک دستمال بپوشانید ، سپس دستمال را درون سطل زباله ریخته و دستان خود را بشویید.

  اشیاء و سطوح را تمیز و ضد عفونی کنید.

   

  *************************

   

  پویش «خدمتم تقدیم به...» با هدف بهم رسانی متخصصان و عموم مردم برای رفع نیازهای درمانی راه اندازی شده است.

  در شرایط بحران یکی از نیازهای مهم مردم، دریافت اطلاعات فنی تخصصی و علمی مورد نیاز ایشان است. بسیاری از متخصصین در این شرایط به یاری مردم شتافته و در حیطه های مختلف، اطلاعات مورد نیاز ایشان را ارائه می نمایند. این تبادل اطلاعات در فضاهای مختلف همچون فضاهای سایت های شخصی، اپلیکیشن های تلفن همراه یا نرم افزارها صورت می گیرد. ظرفیت های مخابراتی همچون تلفن و شبکه های اجتماعی یکی از ابزارهای مورد استفاده است. مشاهده می شود که متخصصین حوزه سلامت اعم از حیطه های پزشکی، روانشناسی یا مددکاری و ... برای کمک به مردم راه های تماس با خود را در شبکه های اجتماعی منتشر یا به طرق مختلف به اطلاع عموم رسانده و می رسانند.
  در نگاه اول این یک فرصت است؛ هرچند باید بپذیریم افرادی بدون صلاحیت یا بدون آگاهی یا با برنامه و غرض ورزی به دنبال ارتباط با بیماران مستاصل و نیازمند دریافت اطلاعات باشند.
  در حال حاضر زیرساخت های متعددی برای پاسخگویی های تلفنی در کشور ایجاد شده است. باید توجه داشته باشیم که این امکان صرفاً درصد بسیار بسیار اندکی از تقاضاهای موجود را پاسخ داده و خواهد داد؛ ضمن آنکه در حال حاضر به دلیل پیچیدگی های فنی و حتی طولانی شدن زمان انتظار، امکان تخصصی نمودن تمامی تماسها مقدور نیست و ممکن است تماس گیرنده با تماس و مراجعه به سامانه های موجود پاسخ فنی و تخصصی خود را دریافت ندارد؛ هرچند نیازهای اولیه او مرتفع شود. از سوی دیگر بسیاری از متخصصین امکان حضور در اماکن ارائه خدمات پزشکی روانشناختی و مددکاری را نداشته و مایلند از راه دور پاسخگو باشند. همچنین به دلایل مختلف تمایل ندارند تا در ساختارهای تعریف شده یا با نصب اپلیکیشن های خاص به ارائه خدمت بپردازند و مایلند از راه ارتباطی شخصی خودشان (تماس تلفنی یا پیامکی) به ارائه خدمت بپردازند.

  با توجه به این ضرورت، پویش «خدمتم تقدیم به...» با هدف بهم رسانی متخصصان و عموم مردم برای رفع نیازهای درمانی راه اندازی شده است. برای اطلاع بیشتر از جزییات این پویشش به سایت این پویش به آدرس https://msgy.healthehr.ir مراجعه کنید

   

   

   

  نظرات کاربران