در حال بارگذاری ...
جمعه 8 مرداد 1400
 • آخرین عناوین

   
 • تاریخچه آموزشکده

  معرفی شهدای  آموزشکده

  استاد  شهید محمد نبی عارفی

  در خانواده ای ساده در یکی از روستاهای زابل (گوری)  مهر 1337 چشم به جهان  گشود تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زابل گذراند تحصیلات دانشگاهی وی همزمان با آغاز جنگ تحمیلی  شد ،جهاد را تکلیف دانست  رهسپار جبهه حق علیه باطل گردید  پس از اتمام  درس دانشگاه به استخدام آموزش و پرورش در آمد  . سرانجام در تاریخ 20/1/84 به دست مزدوران خود فروخته تروریست در شب شهادت ثامن الحجج به درجه رفیع شهادت نایل گردید.

  دانشجوی شهید محسن ذوالفقاری

  شهید محسن ذوالفقاری در هیجدهم فروردین 1364 در شهرستان  زاهدان به دنیا آمد  اوان کودکی را در خانه پدری در زاهدان سپری کرد و تحصیلات  ابتدایی و متوسطه را در این شهر به پایان رسانید و در سال 84 در رشته ساخت و تولید دوره کاردانی دانشکده فنی و حرفه ای شماره 2 زاهدان پذیرفته شد.

  وی در دوره دانشجویی خود علاوه بر تحصیل در  زمینه خبرنگاری ،ورزشی  و بسیج فعالیت داشت  شهید محسن بزرگترین دغدغه اش خدمت به مردم عزیز استان بود و ایجاد حس امنیت در استان   وی در شامگاه  25/12/85 بدست گروهک ملحد جندالشیطان به شهادت رسید.

   

  تاریخچه  آموزشکده

  آموزشکده فنی و حرفه ای پسران شماره2 زاهدان پس از اخذ مجوز شماره
  ( 6824/1633/22-10/4/74) وزارت فرهنگ و آموزش عالی و نامه شماره
  ( 12991/450-2/10/75 ) اداره کل امور مدارس عالی فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش و با تلاش و پیگیری سازمان آموزش و پرورش استان ودرمهرماه 75 با پذیرش 102 نفر دانشجو درسه رشته ساخت و تولید _ مکانیک خودرو – تاسیسات تاسیس گردید .  در حال حاضر این مرکز با  7 رشته ( مکانیک خودرو ، تاسیسات ، گازرسانی ، ساخت و تولید ، جوشکاری ، اموراداری و حسابداری  )در مکان فعلی با مساحت 18580 مترمربع  در 6 واحد مجزا (ساختمان اداری،آموزشی ،خوابگاه ، سلف سرویس ، انبار وآزمایشگاه ) و 3 سوله کارگاهی ،آزمایشگاهی  و ورزشی  در امر آموزشی فعالیت دارد.

  اهداف و نتایج حاصل از اجرای دوره های کاردانی

  1 _ تربیت نیروی انسانی ماهر جهت  بخش های مختلف تولیدی و خدماتی کشور .

  2 _ هدایت صحیح دانش آموزان مقطع متوسطه ، ارتقاء سطح تحصیلی آنان تا مقطع کاردانی دررشته  تحصیلی مورد علاقه شان .

  3 _ بکارگیری تخصصی نیروها وقشر جوان کشور در بخشهای مختلف صنایع و سازمانها .

  4 _ شناخت دانشجویان مقطع کاردانی از رشته تحصیلی موردعلاقه شان در مشاغل مرتبط با استفاده از آموزشهای تخصصی و اجرای پروژه های در طول دوره کاردانی پیوسته .

  5 _  کسب مهارت لازم در رشته  تخصصی مورد نظر به حدی که به عنوان یک فرد تکنسین قابلیت مناسب جهت راه اندازی و استفاده از دستگاهها و ماشین آلات در خطوط مختلف تولید کارخانجات و صنایع خواهد بود .

   

  رشته امور اداری

  ماهیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و ضرورت خدمت به مردم وجود یک نظام اداری صحیح و منظم را اجتناب ناپذیر می کند. بدین منظور و جهت تسریع در انجام امور دفتری و عدم اشتغال مدیران به امور کم اهمیت تر و پرداختن به امور مهمه و تنظیم روابط مدیران با موضوعات متفاوت تربیت مدیران دفتر متبحر و متخصص ضروری می نماید.

  زمینه شغلی

  فارغ التحصیلان رشته کاردانی مدیریت امور اداری  از این مزیت عمده برخوردارند که علاوه بر آشنایی با فنون فوق و اصول مدیریت ، راههای صحیح برخورد با ارباب رجوع را آموخته و موجبات انجام سریع و صحیح امور مردم را فراهم خواهند کرد.

  صنایع فلز

  پس از کشف فلز توسط بشر ، نقش این عنصر آنقدر شگفت انگیز شد که به نام صنعتی مهم و کاربردی زندگی بشر را متحول ساخت و آنقدر پیشرفت نمود که از نام یک صنعت به صنایع فلزی تغییر نام داد.قالب های مختلفی که می توان از فلز ساخت کار برد های این صنعت را گسترش داده است.               

  زمینه شغلی           
  هنر جویان این رشته میتوانند محاسبات فنی ، رسم فنی ، تکنولوژی جوشکاری اعم از قوس الکتریکی ، مقاومتی و شعله گاز، تکنولوژی و کارگاه تغییر شکل نیم ساخته ها ، متالورژی عمومی و شناخت مواد صنعتی ، اجزاء ماشین برش و تغییر شکل نیم ساخته های فلزی ، ورق کاری را انجام دهند.

   

  رشته  ساخت و تولید- ماشین ابزار

  در گستره ی صنعت، ساخت و تولید به معنی تبدیل مواد خام به محصولات قابل استفاده است. این عمل مستلزم سازمان دهی طرح محصول، مواد اولیه، ابزار ساخت و کنترل و تجهیزات مورد نیاز، افراد ماهر و گروه مدیریت در هر سیستم مولد است

  زمینه شغلی

  ·         سرپرستی آزمایشگاه اندازه گیری دقیق ،سرپرستی کارگاه های تراشکاری، فرزکاری، برش کاری ،کارگاه های چرخ دنده تراشی با ماشین های مخصوص  ،کارگاه های سنگ زنی و پرداخت سطوح تخت وگرد ،اپراتوری ماشین های اتوماتیک، فرم تراشی و سری تراشی  و ...

  رشته مکانیک خودرو

  خودرو و خودرو سازی از صنایع مهم در هر کشوری می باشد. کارشناسان و متخصصان زیادی با این صنعت در ارتباطند. بازار خودرو در جهان رو به گسترش است و به صورت مداوم مدل ها و سیستم های جدیدی در حوزه خودرو به بازار عرضه می شوند. از طرفی داشتن خودرو برای همه مردم به یک ضرورت در زندگی تبدیل شده و تقریبا هر خانواده ای حداقل یک خودرو دارد. بنابراین مردم ناگزیر برای رفع مشکلات و عیوب خود به مکانیک و تعمیرکار خودرو نیازمندند.

  زمینه شغلی

  -توانایی یافتن سریع و درست عیوب خودرو  با رعایت مسایل ایمنی

  -مهارت ارتباطی خوب و ارائه خدمات مناسب به مشتریان

  -به روز کردن اطلاعات و دانش خود در زمینه خودرو آشنایی با انواع موتورها و سیستم های جدید خودرو

  رشته جوشکاری

  با توجه به اینکه جوشکاری یکی از مشاغلی است که تقریبا در همه صنایع به آن نیاز دارند، بازارکار خوبی برای جوشکاران در کشور وجود داشته و آینده شغلی مناسبی نیز پیش روی آنها قرار دارد.جوشکاری یکی از فرآیندهای اتصال دائمی قطعات (فلزی یا غیرفلزی)، به روش ذوبی یا غیر ذوبی، با بکارگیری یا بدون بکارگیری فشار، با استفاده یا بدون استفاده از ماده پرکننده می باشد

  زمینه شغلی

  جوشکار می تواند در موسسات تولیدی و صنعتی بزرگ مانند شرکت نفت، شرکت گاز، شرکت پتروشیمی، ماشین سازی  ،شرکتها و کارخانجات سازنده قطعات صنعتی مانند  کارگاههای کوچک و بزرگ تولیدی  ،لوله کشی شوفاژ و حرارت مرکزی، لوله کشی گاز خانگی  و تجاری  ،جوشکاری و صافکاری انواع خودروها کار کند.

   

   

  رشته حسابداری

  از آنجایی­که محصول نهایی حرفه حسابداری مبنای تصمیمات اقتصادی اشخاص ذی نفع قرار می گیرد بنابراین می­توان گفت که یکی از اهداف رشته حسابداری آموزش نیروی انسانی متخصص در جمع آوری، طبقه بندی، ثبت، خلاصه کردن اطلاعات و تهیه گزارشات مالی مطابق معیارهای از پیش تعیین شده از جمله استانداردها و اصول حسابداری می­باشد. بنابراین آموزش نیروی انسانی متخصص در این زمینه از دیگر اهداف این رشته می­باشد.

  رشته تاسیسات  
  حرارت مرکزی و تهویه مطبوع

  در دنیای امروز تامین آسایش بشریکی از هدفهای اصلی بوده و سعـی شـده است با استفاده و بکارگیری تاسیسات مکانیکی، در طراحی و اجرای ساختمان سازی این امر مهم پیگیری شود. لذا فراگیـری و شنـاخت علـم تأسیسات مکانیـکـی برای کلیه ی دسـت انـدر کاران تأسیسـات سـاختمـان یکی از مباحث مهم و ضروری محسوب می گردد.

  در حوزه ساختمان سازی، بخش تاسیسات از بخش های کلیدی و اساسی می باشد. آسایش و رفاه خانواده در یک ساختمان به عملکرد صحیح سیستم های تاسیساتی برمی گردد. این سیستم ها شامل انواع تاسیسات بهداشتی، حرارتی و برودتی خانه می شود.            

  زمینه شغلی

   متخصص تاسیسات وظیفه طراحی، پیاده سازی، نصب و تعمیر تاسیسات بهداشتی، حرارتی، برودتی، فاضلاب، تهویه مطبوع و گازرسانی ساختمان های مختلف را برعهده دارد.

  گازرسانی

  به منظور رشد و گسترش دروه کاردانی رشته گاز رسانی در آموزشکده های  فنی و حرفه ای و ارتقای مهارت  دانش آموزان  هنرستانها  و ورود شبکه گازرسانی به استان و لزوم تربیت نیروی ماهر فنی و دانشگاهی با پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی برای نخستین بار در آموزشکده فنی و حرفه ای شهید عارفی  به انجام رسید.

  در این رشته دانشجویان پس از گذراندن دوره های لازم قابلیت شناخت اجزای شبکه و ایستگاه، نصب و نظارت تست و بازرسی، بهره برداری، تعمیرات و نگهداری شبکه و توانایی پیش بینی و پیشگیری حوادث در شبکه و ایستگاه های گاز را کسب خواهند کرد.

  زمینه شغلی

  تکنسین اجرا، بهره برداری و تعمیرات خطوط اصلی، شبکه، انشعابات و ایستگاه های تقلیل فشار از مشاغل قابل احراز در این رشته است.

   

  با آرزوی توفیق

   

  آدرس : سیستان و بلوچستان –زاهدان – انتهای غربی بلوار امام خمینی (ره)حدفاصل خیابان فروغ و انتظام

  تلفن :    2- 05433523221 دورنگار054335232220

  صندوق پستی  1464-98135   کدپستی 9817756539

  آدرس ینترنتی : http://p2-zahedan.tvu.ac.ir/

  پست الکترونیکی : iran.irarefisb@

   

   

   

   

  نظرات کاربران